Oceń: (3) (0)

Kass1405

, 2009-12-22 09:14:56, 21 odp
Tematy: karp, święta, prawo

Karpie w wannie nielegalne!!

PRZED WIGILIĄ: NIE KUPUJ KARPIA W WORKU !!!Ryba w tym roku - po raz pierwszy - ma specjalne prawne "przywileje". Żywy karp nie może przebywać w zbyt małym baseniku, nie może być przenoszony w foliowej reklamówce, a jedyną metodą uśmiercania ryby może być uderzenie w głowę...
Warunki w jakich karpie są sprzedawane podlegają od tego roku kontroli powiatowych lekarzy weterynarii. Jak wskazuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Koninie Ireneusz Szefliński taka zmianę wprowadziła znowelizowana 24 kwietnia ustawa o ochronie zwierząt.

Ryby, w tym karpi, zostały wpisane na listę tzw. "pozostałych zwierząt", których ustawowe przepisy dotyczą - i tym samym zostały określone zasady ich przechowywania, sprzedaży - i uśmiercania.


Karpia w głowę, nie przy dzieciach

- Nasi inspektorzy będą monitorować obowiązujące procedury - mówi Tomasz Wielich z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu. Do wszystkich wojewódzkich lekarzy weterynarii dotarło już pismo Głównego Lekarza Weterynarii Janusza Związka, w którym zwrócono uwagę na konieczność monitorowania sposobu transportu, sprzedaży oraz zabijania ryb.Według nowych przepisów, ubój karpi musi odbywać się w warunkach, jakie obowiązują w przypadku uśmiercania innych kręgowców. Oznacza to, że zabić karpia będzie można jedynie poprzez uderzenie w głowę. Bezwzględnie nie może odbywać się to w obecności dzieci, więc w punktach sprzedaży powinny być wydzielone specjalne miejsca, gdzie karp będzie zabijany i patroszony. Co więcej, osoba, która ma się tym zajmować, powinna mieć wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe.

Jak w wannie - to z jacuzzi?

Jeśli ktoś chce samodzielnie, tradycyjnie samemu utłuc karpia, może kupić karpia i przenieść do domu. Przed uśmierceniem jednak karp powinien mieć "ludzkie" warunki do życia, a właściwie bytowania. Według nowych przepisów w punktach sprzedaży i podczas transportu karpie mogą przebywać tylko w basenach, w których istnieje możliwość napowietrzania wody. Tradycyjne trzymanie karpia w wannie może być więc... nielegalne.

Także przenoszenie karpia ze sklepu w foliówce wypełnionej wodą może być karalne, każdy amator ryby powinien więc zaopatrzyć się... w wiadro.

- Konieczne jest jednak ciągłe uświadamianie ludzi, że karp w torbie foliowej cierpi, dusi się i umiera powoli - stwierdził koniński powiatowy lekarz weterynarii Ireneusz Szefliński. - Przepisy wprowadziły konkretne wymogi, a zatem również kary za ich nieprzestrzeganie - podkreślił.

Zapowiedział, że w okresie przedświątecznym planowane są kontrole inspekcji sanitarnej w miejscach sprzedaży karpi i innych ryb. - Są podstawy prawne, aby egzekwować obowiązki sprzedawców - zaznaczył.

Informacja o zaostrzeniu przepisów sprzedaży karpia trafiła już z Fundacji Viva! m.in. do sklepów sieci Społem PSS w całym kraju. - Ryby mają już przygotowane specjalne zbiorniki z napowietrzeniem. Każdy kupujący będzie musiał przyjść z wiadrem z wodą, albo kupić je w naszej placówce. Jeśli nie, to karp będzie sprzedawany takim osobom tylko po uśmierceniu przez naszego pracownika - zapowiedział wiceprezes zarządu Społem PSS w Kaliszu, Piotr Zasuń.

Karp po hipermarketowemu

Do tej pory karp nie miał zbyt dużo przywilejów, szczególnie w hipermarketach - i zmiana prawa niewiele zmieniła. Na smutny los karpi w sklepach zwróciła uwagę pani Ola,

- Tysiące karpii stłoczonych w za małym basenie, do tego stopnia, że ich głowy wystawały ponad wodę, pakowanie ich do reklamówek niejednokrotnie po 3 sztuki bez kropli wody. Już mogliby je zabić dla zakończenia tych tortur - pisze nam pani Ola. Załączyła także film, ukazujący dział rybny jednego z supermarketów.


Jak waszym zdaniem powinny być trzaktowane karpie???

Najlepsza odpowiedź

Kass1405, 2009-12-22 15:52:14

Dzisiaj byłam w Tesco i były karpie było ich mało dużo wody... Jak szłam to jakiś pan miał w koszyku karpia w reklamówce a on skakał ja sie rozpłakałam i uciekłam... a przy kasie pani takim karpiem zuciła to jej uwage zwróciłam to mi odpyskowała i poszła ;(

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

Oceń: (0) (0)

ewelina1331 2012-06-15 17:39:38

Z tego co widzę to wreszcie będę mogła jako jedna z pierwszych na czas odpowiedzieć na aktualne pytanie ;P

Ja absolutnie popieram ( szkoda, że tylko o karpie się tak zatroszczyli), ale z tego tekstu chyba raczej nie wynika, że w domu nie wolno ich trzymać w wannie. "Według nowych przepisów w punktach sprzedaży i podczas transportu karpie mogą przebywać tylko w basenach, w których istnieje możliwość napowietrzania wody." A dom to nie jest punkt sprzedaży ani ośrodek transportu, czy jak to tam nazwać. Czyli chyba jednak to jest legalne.


Ja się teraz modlę, by ogłosili jaką stolicą odnośnie mięsa jest Polska. Rzygać mi się chce, jak o tym myślę, a większość ludzi, ba, nawet wielbiciele zwierząt, nie mają pojęcia o naszym miejscu w Europie... Ten typ tradycji i nakazów religijnych powinien zostać zniszczony...

Oceń: (0) (0)

malinowa66 2011-03-06 19:10:42

Ja nie jadam karpia, poza tym tak jak napisała Hania ( hanczysko ) każde zwierze które później zjadają ludzie powinno być zabite w sposób humanitarny i przed śmiercią nie powinno tłuc się w ciasnym, brudnym boksie...
Zwierzę to nie awał mięsa w reklamówce lecz żywe stworzenie które czuje i rozumie tak samo jak my!

Oceń: (0) (0)

33KIARA 2011-02-18 19:08:24

zawsze mialam na swieta ale juz zabitego nie trzymam w wannie karpi jak juz to dawno temu

Oceń: (0) (0)

Samarciaa 2010-10-11 16:27:20

miało być dawno*

Oceń: (0) (0)

Samarciaa 2010-10-11 16:26:55

i chciałam dodać, że ja nie trzymałam w wannie, a jak trzymałam to dawnp

Oceń: (0) (0)

Nelka159 2010-10-10 19:15:56

To straszne , ale dobrze że teraz będa karać ludzi za to .

Oceń: (0) (0)

Samarciaa 2010-09-27 14:48:30

kass dobrze

Oceń: (1) (2)

misiadora3 2010-01-11 21:09:28

dobrze ze sie staralas ale ja nie lubie karpi

Oceń: (2) (0)

Pysia19 2010-01-01 18:13:59

ciekawe ...

Oceń: (2) (2)

Estera 2009-12-31 18:48:05

ja zawsze mam karpie w wannie///

<< Poprzednie
1 2 3 Następne >>

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Witam. Nie dawno...

Autor: koniara133, Odpowiedzi: 3

hej mam dwie rybki...

Autor: weronisia, Odpowiedzi: 5

Co ile...

Autor: alusiandmyPiesek, Odpowiedzi: 9

Chciałabym sobie...

Autor: ~Dunia, Odpowiedzi: 2

Dobrze czy źle?

Autor: Werona4, Odpowiedzi: 19